Apie gamtą skaitome garsiai

    Šiandieninėje didelėje literatūros pasiūloje dažnai pasimeta ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Iš gausybės knygų bibliotekose ir knygynuose nėra paprasta išsirinkti tai, ką skaityti ne tik įdomu, bet ir vertinga. Vaikams išsirinkti padeda mokytojai, tėvai. O dar svarbiau, kad pasirinkus knygą, kartu su vaikais ją skaitytų ir suaugusieji. Garsiai! Nes tekstus skaitant garsiai, jie lengviau suprantami. Tuo pačiu lavėja vaiko vaizduotė ir plečiasi jo žodynas. Skaitymas kartu – tai taip pat ir savotiškas bendradarbiavimas. Vieningas laikas kartu – pats vertingiausias, nes tuo pačiu stiprinamas ir tarpusavio ryšys.

    Jau ne vienerius metus Sirvėtos regioninio parko direkcija organizuoja literatūrinius skaitymus, kuriuose dalyvauja mokiniai. Šių metų gruodžio mėnesio pradžioje į Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokyklą klausyti skaitymų apie gamtą buvo atvykusi Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos pradinio ugdymo vyresnioji mokytoja Nijolė Vaitkuvienė su 1c klasės mokiniais. Susitikimo pradžioje mokiniai turėjo pristatyti savo skaitomą knygelę apie gamtą. Pirmokai visi drauge ne tik dalijosi gražiausiomis savo knygelių iliustracijomis, bet ir įvardijo, kodėl pristatyti pasirinko būtent tą knygelę. Mokiniai, kalbėdami apie skaitomas knygeles, taip pat paminėjo ir tai, ką labiausiai mėgsta veikti gamtoje. Susitikimo dalyviams Gamtos mokykloje taip pat buvo paruošta knygelių apie gamtą paroda. O tekstai, kuriuos kartu skaitėme ir interpretavome garsiai, buvo cituojami iš rašytojo Selemono Paltanavičiaus vaikiškų knygelių. Viena iš jų – „Jei rašysi laišką girion“. Iš jos buvo skaitomas tekstas apie voverės gyvenimą miške. Literatūrinių skaitymų metu mokiniai ne tik susipažino su miško žvėreliais ir vabalais, bet ir prisiminė, o gal ir pirmą kartą sužinojo, kaip rašomas ne elektroninis, o paprastas laiškas. Jis juk turi turėti konkrečią struktūrą. O ant voko informaciją taip pat reikia gebėti teisingai užrašyti.

    Gauta informacija apie voverę, mokiniams buvo reikalinga atliekant kūrybinę užduotį. Ją mokiniai atliko išklausę dar vieną tekstą apie voverę. Tai tekstas iš knygos „Vadovas po Anykščių regioninį parką“, kuris skirtas kūrybinėms užduotims su vaikais atlikti. Išklausę skaitomo teksto, pirmokai pasidalijo į  kelias grupeles. Vieni gamtinėmis medžiagomis puošė servetėles, kiti kūrė puokštę iš augalų, treti „kepė“ tortą iš gamtos gėrybių. O dar viena grupelė kūrė dovaną. Dovana ir kiti mokinių sukurti elementai buvo skirti voverei, kurios gimtadienį šventė visi mokiniai. Vovere pasipuošė mokinė, kuri ir priėmė klasės draugų sukurtas dovanas. Tokiu principu interpretuotas tekstas-užduotis leido mokiniams geriau įsijausti į garsiai skaityto teksto esmę ir prasmę.

    Šiandien vaikai turi ir kitokių galimybių girdėti skaitomus tekstus. Ne tik mokytojo ar tėvų įgarsintus. Informacinių technologijų pagalba galima išgirsti pačių tekstų autorių tekstų įrašus. Pavyzdžiui, minėtas rašytojas Selemonas Paltanavičius taip pat moka prisitaikyti prie šių dienų skaitytojo. Ne viena jo knygelė – interaktyvi, su programėlėmis, kurios leidžia išgirsti rašytojo balsą arba pamatyti, kaip knygose „atgyja“ veikėjai, dažniausiai miško žvėrys. Džiugu, kad rašytojas į knygeles įdeda tik trumpus įrašus, ištraukas iš tekstų. Tokiu būdu jis, tikriausiai, kviečia vaikus savarankiškai skaityti visą tekstą. Tačiau nevenkime ir kitokio pobūdžio skaitymų, nes šiandieniniai vaikai gyvena kitokiame – technologijų kontekste. Tik tarp visko reikėtų išlaikyti balansą. Nes  savarankiškas skaitymas augančiai asmenybei – itin didelė vertybė.

    Džiugu, kad kasmetiniai garsiniai skaitymai apie gamtą vyksta jau ne vienerius metus. O dar labiau norėtųsi, kad skaitymo tęstinumas persikeltų į kiekvieno vaiko namus. Lai šeimose kartu praleistas laikas būna skiriamas ir akimirkoms su knyga. Nes tai puikus būdas bendrauti turtinant vaikų vaizduotę, žodyną, kalbėjimo įgūdžius.

    Sirvėtos regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos administracijai ir 1c klasės mokytojai Nijolei Vaitkuvienei už tikėjimą skaitymo nauda ir sudarytą galimybę mokiniams dalyvauti renginyje „Gamtoje skaitome apie gamtą“.

 

Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė informacijai Jolita Garbulienė

Darbo laikas:

I-IV  8.00 - 17.00

     V  8.00 - 15.45

     VI 10.00 - 17.00

Search