Savęs ir gamtos pažinimo dienos stovykloje „Žalioji savaitė“

     Paskutinė vasaros savaitė mokiniams įprastai būna kažkuo kitokia. Tai tarsi stabtelėjimo ir atsigręžimo į prabėgusią vasarą metas. O tuo pačiu ir pasiruošimas naujai pradžiai – mokslo metams. Šiais metais prie mokinių rutinos įpročių lavinimo, savęs ir gamtos pažinimo prisidėjo Nevyriausybinės visuomeninės organizacijos „Sirvėtos kalvos“ organizuota vaikų užimtumo stovykla „Žalioji savaitė“.

     NVO „Sirvėtos kalvos“ bendradarbiaudama su Sirvėtos regioninio parko direkcija vasaros pabaigoje  įgyvendino projektą „Vaikų užimtumo stovykla „Žalioji savaitė“, kurį administravo Švenčionių rajono savivaldybė. Projekte iš viso dalyvavo 20 Švenčionių rajone besimokančių 6-11 metų vaikų. Prioritetas buvo teikiamas dirbančių tėvų ir socialiai remtinų šeimų vaikams. Dieninė gamtotyrinė stovykla vyko 5 darbo dienas. Kiekvieną dieną projekto dalyviai turėjo galimybę pažinti gamtą dalyvaudami edukacinėse programose, žygiuose, aplinkos tvarkymo akcijoje, praktiniuose užsiėmimuose, kurie vyko gamtoje. Taip pat stovyklautojams buvo organizuojamos paskaitos-praktiniai užsiėmimai „Gamtos svarba gerai nuotaikai“ ir „Savęs pažinimas per gamtą“. Veiklų metu vaikai mokėsi pažinti save būnant gamtoje. O labiausiai dalyviai laukė iš anksto planuotos išvykos į Lietuvos etnokosmologijos muziejų, kuriame klausėsi gido pasakojimo tema „Etnokosmologija – ryšiai su kosminiu pasauliu“ ir dangaus kūnus mokėsi pažinti naujai įrengtoje šviesomis, spalvomis bei interaktyviomis šiuolaikinėmis priemonėmis užpildytoje ekspozicijoje.

     Stovykloje dalyvavusių vaikų poreikis (6-11 metai) daug judėti lėmė, kad užimtumo programoje būtų įtraukta kuo daugiau aktyvios veiklos. Populiariausias užsiėmimas tarp gamtos pažinimo veiklų buvo įvairūs komandiniai žaidimai ir sportiniai užsiėmimai. Jų metu patys stovyklautojai mokėsi naudotis šiaurietiškojo ėjimo lazdomis, kūrė bendrą šokį bei drauge atliko ne vieną komandos formavimo užduotį. Minėtų veiklų metu kiekvienas vaikas mokėsi ne visada būti pirmas, ne kiekvieną rungtį laimėti. Visi draugiškai laikėsi susitarimo, kad „tai tik žaidimas, viktorina ar kitokia rungtis, kurios metu visi laimėtojais negali būti. O po įgyvendintų veiklų visi kartu be gautų dovanėlių dar taip pat mokėsi įvertini ir patį didžiausią prizą – gerą laiką kartu.

     Stovyklos vadovai įgyvendindami numatytąją visos savaitės programą pastebėjo, kad minėto amžiaus vaikus paprasčiausiai yra sudominti praktinėmis užduotimis, kurių metu kiekvienam vaikui sudaromos galimybės pasitikėti pačiu savimi, savo jėgomis ir gebėjimais. Nepaprastai nuoširdžiai stovyklautojai su suaugusiųjų priežiūra ir pagalba darė inkilus ir juos pakabino miške; patys į avilių rėmelius dėjo vaško plokšteles; mokėsi rėmelius tvarkingai sudėti į avilį; bandė saugiai užkurti laužą, pagal taisykles rūšiavo šiukšles ir t.t. Nepaprastai didelis vaikų žingeidumas daryti gerus darbus gamtai įrodė, kad visuomenėje besiformuojantis stereotipas apie šiuolaikinius vaikus (jie gyvena „ekranuose“...) nėra teisingas. Vis dėlto kartais juos reikia truputį pastūmėti, paraginti veikti ir tikrai dauguma noriai ir ilgam  atitrūksta nuo ekranų. Su stovyklautojais nuo pradžių buvo sutarta telefonu naudotis tik tada, kai labai reikia... Ir tai puikiai veikė! Laisvu laiku jie patys sugalvojo ieškoti kuo mažesnių varlių; nežinomus vabalus pavadino pačių sugalvotais vardais; stebėdami paukščius pro žiūronus spėliojo, kur jie žiemoja, tyrinėjo ežero pakrantėje rastų moliuskų spalvas. Vaikų savarankiški gamtos atradimai nuostabūs jiems patiems, o dar labiau žavėjo suaugusiuosius. 

     Nevyriausybinės visuomeninės organizacijos „Sirvėtos kalvos“ ir Sirvėtos regioninio parko direkcijos atstovai dėkoja projekte „Vaikų užimtumo stovykla „Žalioji savaitė““ dalyvavusių vaikų tėvams už atžaloms nuo mažens skiepijamą meilę gamtai, už supratimą, kad vaikai būdami grupėje tuo pačiu ugdo ir vienas kitą ir už pasitikėjimą su jų vaikais dirbusiais specialistais. Taip pat projekto organizatoriai nuoširdžiai dėkoja Švenčionių rajono savivaldybei už rajono vaikams suteiktą puikią galimybę nemokamai stovyklauti gražiose būtent savo gimtojo krašto erdvėse ir atrasti ne tik gamtos paslaptis, bet ir pačius save. O projektų įgyvendinimo metu nuolat aktyviai bendradarbiaujantiems Švenčionių rajono policijos komisariato ir Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovams dėkojame už vaikams organizuotas itin prasmingas pamokas, praktinius patarimus ir simbolines dovanėles.     

Sirvėtos regioninio parko direkcija


Biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Kodas 193372387

© 2021 Sirvėtos regioninio parko direkcija

Search