Europos paveldo dienoms paminėti atvėrėme gimtojo krašto langines

     Rugsėjo 17-26 d. visoje Lietuvoje vyko daugybė renginių, skirtų Europos paveldo dienoms paminėti. Šių metų visų renginių tema išskirtinė – „Įtraukiantis paveldas“. Renginiai organizuojami daugelyje Europos valstybių ir pritraukia didelį skaičių dalyvių. Dauguma renginių, vykusių Lietuvoje, skirti ne tik supažindinti dalyvius su Lietuvos kultūros paveldu, bet ir žadinti susidomėjimą juo, jo išlaikymu ir perdavimu ateities kartoms. Taip pat ir mokyti tikslingai tausojant juo naudotis.

     Sirvėtos regioninio parko direkcija, bendradarbiaudama kartu su Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija bei su Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija, organizavo renginį, skirtą Europos paveldo dienoms 2021 paminėti. Renginys „Atvertos langinės“ vyko Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje. Pradinių klasių mokiniai klausė Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos vyr. specialistės Giedrės Šukytės paskaitos „Pro kokį langą žiūri, taip ir matosi“. Dalyviams specialistė demonstravo įvairių langinių nuotraukas. Kartu aptarė jų skirtumus, lygino medinius papuošimus virš ir po langais, dėliojo dėlionę su langinių nuotraukomis. Vėliau mokiniai išklausė pranešimą tema „Pasaulio medis ant langinių“ (Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė informacijai Jolita Garbulienė). Susipažinti su bendra Pasaulio medžio sąvoka, dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centre esančio pagrindinio ekspozicijos simbolio – Gyvybės medžio. Minėtos paskaitos metu mokiniai taip pat buvo supažindinti ir su kitomis gyvenamojo namo anksčiau ypatingai puoštomis dalimis – lėkiu ir vėjalente. O antroje renginio dalyje mokiniai gavo užduotį – papuošti langinę (Pasaulio medžiu, figūromis, gamtos elementais ir kt.).

     Prieš renginį Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos 2B (mokytoja metodininkė Vilma Subačienė) ir 3C (mokytoja metodininkė Rasa Štuikienė) klasių mokiniai piešė piešinius, kuriuose pavaizdavo visus keturis metų laikus. Mokinių darbus įrėminus į popierinius langus, gimnazijoje  buvo eksponuojama paroda. Taip pat mokytojos metodininkės gimnazijos aktų salėje eksponavo nuotraukų su puoštomis langinėmis parodą bei piešinių parodą „Žiūriu į langelį“. Visus darbus po renginio apžiūrėti bei susipažinti su langinių puošybos įvairove galėjo ir kitų klasių mokiniai.

     Organizuojant minėtas veiklas ir prisidedant prie visoje šalyje vykstančių Europos paveldo dienoms skirtų renginių, buvo siekiama, kad mokiniai būtų supažindinti su „paveldo“ sąvoka. O kartu diskutuojant ir bendraujant, įgytas suvokimas, kodėl tai, ką paveldime iš kartos į kartą, turime saugoti. Bene svarbiausias tokios veiklos tikslas – įsitraukimas. Į bendrą diskusiją apie puoštų langinių išsaugojimą įsitraukė ir mažieji. Jie lygino, kuris langas – „namų akis“ yra gražesnė, kokios spalvos vyrauja, kam buvo reikalingos langinės. Renginio pabaigoje vaikai kalbėjo: „Norėčiau pabandyti pati užverti tikrą, o ne popierinę langinę...“, „Šiandien važiuodama į namus, ieškosiu langinių...“. Tokie pastebėjimai paliudija, kad vaikai įsitraukė į bendrą pokalbį apie langines ir galbūt ateityje norės įvairiais būdais prisidėti prie šio paveldo išsaugojimo.

     Nuoširdžiai dėkojame Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijos administracijai už patikėjimą renginio nauda. Mokytojoms metodininkėms Rasai Štuikienei ir Vilmai Subačienei už nuoširdų norą bendradarbiauti bei jų sukurtas kūrybinių darbų parodas gimnazijoje. Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos vyr. specialistei Giedrei Šukytei dėkojame už pasidalintas naudingas žinias apie Aukštaitijos krašto langines.

 

Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė Jolita Garbulienė

Darbo laikas:

I-IV  8.00 - 17.00

     V  8.00 - 15.45

Search