Misija: švari vasara 2021 – nauda gamtai, sau ir kitam

    Po ilgai trukusių apribojimų praėjusią ir šią vasarą itin suintensyvėjo keliautojų judėjimas šalies viduje. Vieni keliauja su tikslu atrasti naujų lankomų gamtos ir kultūros paveldo objektų, kiti – tiesiog būti gamtoje ir justi jos skleidžiamą ramybę. Žinoma, reikia džiaugtis, kad tokiu būdu skatinamas ir palaikomas vietinis turizmas. Tačiau reikia neužmiršti, kad intensyvus turizmas neapsieina ir be didesnių rūpesčių. Nors norisi manyti, kad šiandieninio lietuvio kultūros lygis kasmet vis kyla, tačiau opi problema – šiukšlės vis dar itin aktuali. Ten, kur apsilanko daug žmonių, neišvengiamai reikalingi aplinkos prižiūrėtojai, tvarkytojai. Dalis lankytojų vis dar neįsimena auksinės taisyklės – ką atsinešei į gamtą, tą pats ir išsinešk! Kad bene kiekvienam lankytojui vis dažniau būtų primenama ši taisyklė, įstaigos, besirūpinančios aplinkos tvarkymu, kasmet organizuoja įvairias aplinkos tvarkymo akcijas, žaidimus, misijas. Ir tokiu būdu vis daugiau žmonių įtraukiama į minėtas veiklas. Jie skatinami žinią perduoti ateities kartoms ir tokiu būdu siekiama susivienijimo bei masinio supratimo, kad gamtą ir jos išteklius turime saugoti kiekvienas.

    VšĮ „Žaliasis taškas“ – pirmoji ir didžiausia licencijuota atliekų tvarkymo organizacija Lietuvoje jau antrus metus organizuoja aplinkos tvarkymo akciją „Misija: švari vasara“. Tai aplinkos tvarkymo akcija, kurios dalyviai raginami pirmiausiai būti gamtoje nepaliekant šiukšlių po savęs, o taip pat ir pakelti svetimą, dėti į tam skirtą iš antrinių žaliavų pagamintą maišelį, išsinešti/išsivežti ir vėliau visą turinį teisingai išrūšiuoti. O kadangi šiandien vienas iš populiariausių viešinimo būdų – atliktus gerus darbus fotografuoti ir viešinti juos socialiniuose tinkluose, tai ir misijos organizatoriai kviečia tą daryti savo grupėje ir gerų darbų pavyzdžiais užkrėsti kitus. Aktyviausi ir daugiausiai šiukšlių surinkę bei teisingai jas išrūšiavę, skatinami prizais ir atminimo dovanomis.

    Nors pakelti šiukšlę skatinama visada, bet minėta misija daugiausiai populiarumo sulaukia būtent vasarą, kai gamtoje netrūksta poilsiautojų. Tada ir tvarkymosi darbų – daugiausiai. Vasarą visuose Saugomų teritorijų nacionalinių ir regioninių parkų Lankytojų centruose lankytojai galėjo pasiimti tam skirtus maišelius ir savarankiškai eidami pažintiniais takais ar iki lankomų objektų – rinkti šiukšles. Ši akcija laisvesnė tuo, kad nebūtinai paskirtą datą žmogus gali dalyvauti aplinkos tvarkymo akcijoje, o kada pats nori ir gali. Ir dar ne vieną kartą bei skirtinguose Lietuvos kampeliuose.

    Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokykloje šią vasarą vyko vaikų vasaros stovyklos. Jų metu dalyviai taip pat buvo skatinami dalyvauti minėtoje aplinkos tvarkymo akcijoje. Apie šiukšlių rūšiavimo taisykles vaikai jau yra girdėję darželyje, vėliau – mokykloje. Tačiau dažniausiai apie tai pateikiamos teorinės žinios. O praktiškai atlikti užduotį – kas kita. Tad stovyklos „Žaliasis savaitgalis saugomoje teritorijoje“ dalyvių grupė žygiavo po Šventos kaimą (Švenčionių r.) bei Šventos mišką ir rinko šiukšles. Vietiniai gyventojai stebėjosi aktyviu vaikų darbu ir džiaugėsi augančia karta. Didelei vaikų grupei dalyvaujant akcijoje taip pat reikėjo mokytis pasiskirstyti ne tik tvarkomą teritoriją, bet ir patį darbo atlikimą. Mažiesiems dalyviams tai taip pat buvo ir didesnio fizinio krūvio išbandymas, nes reikėjo nužingsniuoti ne vieną kilometrą, gebėti orientuotis miške bei įsiklausyti į visos grupės pagrindinius nurodymus. Visas darbas vyko sklandžiai. Daugumai tokia veikla tikrai patiko, nes patys iš arti pamatė aplinkos tvarkytojų darbo specifiką ir, žinoma, suprato, kad patys ir ateityje bus sąžiningi pirmiausiai sau ir nešiukšlins bei to mokys kitus. Dalyviai, kurie surinko daugiausiai šiukšlių ir buvo aktyviausi – gavo rėmėjų prizų.

    Džiugu matyti, kad tokiose akcijose vis dažniau dalyvauja pavienės šeimos, kurios tokiu būdu moko savo atžalas neprarasti tikėjimo, kad gamtoje ateityje bus tik švariau. O mokyti teisingai rūšiuoti – ne tik mokyklos bendruomenės reikalas. Juk kiekvienas gali būti „atsišiukšlinimo“ mokytojas, tereikia tik noro ir trupučio pastangų.

    Didžioji dalis švietėjiškos veiklos, kuri organizuojama Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokykloje, yra orientuota į aplinkos apsaugą. Tad vaikų dalyvavimas minėtoje veikloje – tik maža dalelė tikslinės „žaliosios“ veiklos, į kurią norisi įtraukti kuo daugiau dalyvių. Tad raginame kiekvieną dalyvauti panašaus pobūdžio veiklose ne tik dėl aplinkos puoselėjimo, bet ir dėl teisingo požiūrio perdavimo ateities kartoms.      

     

Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė informacijai Jolita Garbulienė

Darbo laikas:

I-IV  8.00 - 17.00

     V  8.00 - 15.45

     VI 10.00 - 17.00

Search