Apie gamtos pažinimo galimybes stovykloje „Žaliasis savaitgalis saugomoje teritorijoje“

    Šių metų liepos mėn. pabaigoje Sirvėtos regioninio parko direkcija įgyvendino projektą „Žaliasis savaitgalis saugomoje teritorijoje“, kurį finansavo Švenčionių rajono savivaldybė. Projekto metu Švenčionių rajono vaikams Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokykloje buvo organizuota savaitgalinė stovykla, kurioje prasmingai tris dienas praleido 25 vaikai iš Švenčionių rajono.

    Pirmąją stovyklos dieną dalyviams buvo pristatytas projektas ir aptarta stovyklos veiklos programa. Stovykloje sulaukėme svečių iš Valstybinės miškų urėdijos Švenčionėlių regioninio padalinio. Vadovas Giedrius Grincevičius projekto dalyviams papasakojo apie savo darbo pobūdį ir kalbėjo apie miško bei žmogaus sąsają. Taip pat itin aktualia gamtine tema su stovyklautojais bendravo miškininkas Mindaugas Ilčiukas. Jis vaikams ne tik papasakojo apie paukščius, bet ir pademonstravo savo asmenines paukščių plunksnų ir drugelių kolekcijas. Stovyklautojai sužinojo, kodėl skiriais to paties paukščio plunksnų forma, kuo svarbi kiekvienos plunksnos spalva ir pan. Susitikimo metu vaikai apžiūrėjo paukščių plunksnų albumus ir uždavė daug klausimų kolekcijų savininkui. Taip pat Švenčionių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūne Ilma Gudaitytė vaikams papasakojo apie saugų elgesį gamtoje bei važinėjimo paspirtukais taisykles. Įdėmiai klausę paskaitos, dalyviai gavo dovanėlių ir pasižadėjo kelyje būti atsakingais.

    Stovyklos pirmos dienos pavakarę Sirvėtos regioninio parko direkcijos dalyviams specialistai pristatė Naturalit projektą ir aptarė Europos ekologinį tinklą „Natura 2000“. Paskaitos metu taip pat diskutavo apie aplinkos apsaugą Lietuvoje bei Europoje. Visi stovyklautojai gavo dovanėlių su atributika.

    Vakare stovyklos dalyviai daugiausia energijos atidavė kūrybinių dirbtuvių metu dirbdami su žolynais. Vaikai išbandė mandalų kūrimo su augalais techniką, gamino kvapnius maišelius su levandomis, mokėsi atpažinti augalus, sužinojo jų džiovinimo galimybes namuose. Įvairiais žolynais aprūpino ir kūrybines dirbtuvėles vedė Inga Bakšienė ir Veronika Garbulienė.

    Antrąją stovyklos dieną edukacinę programą „Gamta karpinyje“ vedė tautodailininkė Odeta Tumėnaitė-Bražėnienė. Ji vaikams daug pasakojo apie karpinių atsiradimo istoriją, supažindino su kitų šalių karpinių ypatybėmis, demonstravo įvairius darbų pavyzdžius ir pristatė savo kūrinius. O vaikus įtraukė į kūrybinę veiklą sudarydama galimybę jiems kurti savo gamtišką karpinį – gyvybės medį.

    Antroji stovyklos diena tikslingai buvo skirta gamtos apsaugos temai plėtoti. Visi stovyklautojai aktyviai dalyvavo kasmet vasarą visoje šalyje vykstančioje akcijoje „Misija: švari vasara“. Šventos kaime ir Šventos miške dalyviai draugiškai rinko šiukšles ir „atsišiukšlino“. Daugiausiai šiukšlių surinkę buvo apdovanoti dovanėlėmis su Naturalit atributika ir tokiu būdu paskatinti tvarkyti aplinką nuolat. Tą pačią dieną į stovyklą atvyko svečių iš Alytaus lėlių teatro „Aitvaras“. Aktoriai dalyviams vaidino spektaklį pagal A. Zinkevičiūtės knygą „Kontis ir tvarkius“. Spektaklio metu Sirvėtos regioninio parko Gamtos mokyklos kiemelyje netrūko vaikiškų išdaigų ir juoko. Turiningo spektakliuko kūrėjai ne tik linksmino vaikus, bet ir juos mokė taisyklingai rūšiuoti šiukšles. Spektaklį vaikams dovanojo atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“. Po spektaklio apie šiukšles, stovyklautojai atliko kūrybinę užduotį – mokėsi prasmingai panaudoti antrines žaliavas ir iš jų sukurti ką nors naujo. Visi kartu gamino pelėdžiukus, kuriais papuošė Gamtos mokyklą.

    Paskutinioji diena buvo skirta pažinčiai su Lietuvos saugomomis teritorijomis. Vaikams buvo aiškinama saugomų teritorijų sistema, pristatytos „kaimyninės“ saugomos teritorijos ir jų lankomi gamtos ir kultūros paveldo objektai bei žaidžiamas komandinis žaidimas „Keliauk po Sirvėtos regioninį parką“. Žaisdami žaidimą, vaikai gavo naujų žinių ir mokėsi rungtyniauti tarp komandų.

    Visos stovyklos metu netrūko poilsio ir žaidimų gamtoje, gamtos stebėjimų, užduočių lauke, ramaus poilsio prie laužo.

    Įgyvendinus projektą „Žaliasis savaitgalis saugomoje teritorijoje“ galima pasidžiaugti, kad aktyvus vaikų būrys įdomiai ir prasmingai praleido savo laisvalaikį: mokėsi dirbti grupėje, įgavo naujų žinių gamtos tema, kūrė ir daug bendravo tarpusavyje. Sirvėtos regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja stovyklautojų tėvams, patikėjusiems savo atžalas Sirvėtos RP direkcijos specialistams ir nenusivylusiems organizuotos stovyklos turiniu. O už galimybę įgyvendinti prasmingą projektą ir organizuoti stovyklą Švenčionių rajono vaikams, Sirvėtos regioninio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja Švenčionių rajono savivaldybei. 

Darbo laikas:

I-IV  8.00 - 17.00

     V  8.00 - 15.45

     VI 10.00 - 17.00

Search