8ogi9d6x2f Alice Software Torrents http://alicesoftwaretorrents.blogspot.com/
English (United Kingdom) Lithuanian Russian (CIS)

Atmintyje išlieka tai, kas tikra...

    Spalio 4-ąją minima Pasaulinė gyvūnų globos diena. Šią dieną įvairiomis veiklomis visame pasaulyje siekiama atkreipti žmonių dėmesį į gyvūnų rūšis. Taip pat išskirti ypatingą gyvūnų ir žmonių tarpusavio santykį. Pasaulinę gyvūnų globos dieną kartu su neformaliojo vaikų švietimo programos „Saugi elgsena gamtoje“ dalyviais paminėjome Švenčionėlių progimnazijoje.

 

    Netradicinio užsiėmimo metu sulaukėme ir svečių. Į mokyklą su didžiuliu įvairių pavyzdinių gyvūnų priežiūros priemonių krepšiu atvyko veterinarijos gydytoja Rasa Grigaitė. Beje, Rasa taip pat kai buvo mokinė, dalyvavo anksčiau minėtoje šventėje, kurios metu savo vaikiškose rankose laikė šuniuką. Abi buvome klasės draugės. Ir būtent susitikimo metu prisiminėme tas nuostabias akimirkas.

    Žmogus yra įpratęs žiūrėti į priekį arba atgal. Dažnai nepastebime, kas vyksta būtent dabar. O daugiau besigilinantys į būtį sako, kad dabarties išvis nėra. Yra tik jau praėję įvykiai ir tie, kurie dar bus. Šį rudenį turėjau puikią galimybę grįžti į, rodos, ne tokią ir tolimą praeitį – į tą laiką, kai pati mokiausi pradinėje mokykloje. Prieš daugiau negu dvidešimt metų lankiau mokyklą, o po pamokų skubėjau į kelis būrelius (dainavimo, šeimininkėlės, sporto). Vieną rudens dieną buvusiuose Švenčionių moksleivių namuose pedagogai visų būrelių vaikus pakvietė į bendrą renginį, kurio metu dalyviai turėjo atsinešti/atsivesti/atsivežti savo augintinį. Vaizdas nuostabus: pilnas kiemas vaikų, kurių rankose – mylimiausi gyvūnai. Tas renginys ir sustabdyta akimirka nuotraukoje atmintyje išliko iki dabar. Tikriausiai to užmiršti ir neįmanoma, nes tuomet tai buvo taip netikėta, tikra ir labai artima sielai. Visi vaikai džiaugėsi galimybe parodyti savo šunį ar katę ne tik draugams, bet ir mokytojams. Atrodo, vos valandą trukęs renginys, o nauda – didelė. Ir visa tai tik dar kartą įrodo, kad žmogui kartais reikia labai paprastų, žemiškų dalykų. Dėl šios priežasties pati įgyvendinau panašią idėją...

    Užsiėmimo pradžioje veterinarijos gydytoja kalbino vaikus. Įdomiausia tai, kad jau po kelių minučių ji buvo tik klausytoja. Vaikai labai noriai pasakojo apie namuose laikomus gyvūnus, jų priežiūrą, rūpestį ir meilę. Didžioji dalis mokinių namuose turi augintinių. Ir ne po vieną. O vardų įvairovė! Kidis, Bagira, Tankas, Demonė, Nagas, Nika, Katukas... Pasakojimų apie juokingas istorijas su gyvūnais taip pat netrūko. Tačiau kalbant apie naminius gyvūnus, jų priežiūrą, reikėjo paliesti ir ne tokią smagią temą. Tądien daug kalbėta ir apie kiekvieno iš mūsų saugumą. Vaikai daug žino, bet jiems reikia vis priminti, kad savisauga gėdos nedaro. Rasa pateikė ir nesėkmingų pavyzdžių, situacijų, kai žmonės nuo naminių gyvūnų nukentėjo dėl savo kaltės. Ir dažniausiai būna kaltas ne gyvūnas, o pats žmogus, kuris nesilaiko saugos taisyklių bei neatsakingai rūpinasi ir pačiu savimi  ir gyvūnais.

    Minint Pasaulinę gyvūnų globos dieną, svarbu kalbėti ir apie šeimininko meilę gyvūnui. O nuo meilės neatsiejamas ir rūpestis bei pagarba jiems. Veterinarijos gydytoja minėjo, kad „Pagarba gyvūnams turi būti kiekviename iš mūsų.“ Kita vertus, jeigu vaikas matys, kad suaugusieji myli ir rūpinasi gyvūnu, tai ateityje, tikėtina, kad ir pats taip elgsis. Taigi per įvairius pavyzdžius, nuotraukų interpretacijas tądien su vaikais daug kalbėjome apie naminių gyvūnų ir žmonių tarpusavio santykius.

    Antroje užsiėmimo dalyje veterinarijos gydytoja mokiniams pademonstravo dalį priemonių, kurias naudoja savo darbo metu. Įdomiausia tai, kad Rasa turėjo galimybę vaizdžiai parodyti, kaip reikia prižiūrėti dekoratyvinį triušį. Vaikams didžiausią įspūdį ir paliko būtent galimybė stebėti gyvūną iš arti, kartu pritaikyti įgytas žinias. Paliesti, priglausti, stebėti gyvūną galėjo visi norintys. Taip su juo susipažino per potyrius. O praktiniai darbai buvo patikėti tik specialistei.

    Norisi tikėti, kad tokios netradicinės akimirkos ilgai išliks vaikų atmintyje. O išmoktos pamokos apie naminių gyvūnų priežiūrą ir žmogaus saugumą bendraujant su jais, bus visapusiškai naudingos jaunajai kartais. Už nuolatinį bendradarbiavimą ir idėjų įgyvendinimą dėkoju Švenčionėlių progimnazijos mokytojai Marytei Romanovskienei ir aktyviems mokiniams. O už savanorišką švietėjišką veiklą ir už šiltus vaikystės prisiminimus – veterinarijos gydytojai Rasai Grigaitei.

 

Sirvėtos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė informacijai Jolita Garbulienė