Kviečiame atrasti Sirvėtos regioninį parką kartu su vaikais

     Pirmuosius pasakymus, susijusius su kažko saugojimu vaikai dažniausiai išgirsta namuose ar lankydami darželį. Turime saugoti save, savo daiktus, gamtą, žemę... Taip, kaip gebame, norime ir suprantame. Tuo tarpu apie Lietuvos saugomų teritorijų esmę ir prasmę didžioji dalis vaikų sužino kiek vėliau – mokykloje. 

     Visoje Lietuvoje saugomų teritorijų specialistai kasmet aktyviai vykdo švietėjišką veiklą ir bendradarbiaudami su švietimo įstaigomis per įvairaus pobūdžio veiklas siekia paaiškinti mokiniams, kad Lietuvos saugomos teritorijos yra skirtos gamtai ir kultūros paveldo kompleksams, ekologinei pusiausvyrai ir biologinei įvairovei išsaugoti, gamtos ištekliams atkurti. Jose taip pat sudaromos sąlygos pažintiniam poilsiui, moksliniams tyrimams, gamtosauginiam ir etnokultūriniam švietimui. Taigi daigiausia su vaikais kalbama apie tai, ką ir kodėl turime saugoti saugomoje teritorijoje ir ne tik joje.

     Švenčioniškiams su saugomų teritorijų sistema, jos esme ir prasme patogiausia susipažinti atvykus į Sirvėtos regioninį parką. Džiugu, kad vis daugiau vietinių gyventojų pirmiausiai aplanko savo gimtojo krašto saugomas teritorijas, o tik paskui keliauja toliau po visą Lietuvą. Į Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centrą kasmet užsuka vis daugiau šeimų su vaikais. Specialistai dažnai sulaukia tėvų klausimo – Ar yra įdomios veiklos vaikams jūsų saugomoje teritorijoje? Galimas atsakymas – labai platus. Ir, žinoma, veiklos pasirinkimo galimybės itin priklauso nuo pačių suaugusiųjų išmonės. Svarbu yra tai, ar jie geba vaikams pateikti tik tas veiklas, kurios akivaizdžiai matomos ir prieinamos pačiam vaikui, o gal kaip tik suaugusieji moka kitokio pobūdžio veiklas pritaikyti savo atžaloms. Taigi kviečiame atrasti Sirvėtos regioninį parką kartu su vaikais bei atskleisti savo gebėjimus paprastais dalykais sudominti šiandieninę jaunąją kartą. O taip pat neužmiršti, ką ir kaip turime saugoti, kad kur nuvykti ir kažką pamatyti turėtų ir ateities kartos. Taigi patariame...

  • Kartu su vaikais užsukite į Sirvėtos regioninio parko Lankytojų centrą. Švenčionių rajone, Šventos kaime, viename iš Šventos dvarvietei priklausančių statinių – renovuotame svirne įkurtame Lankytojų centre esanti vidaus ekspozicija mitologijos tema įdomi tiek mažam, tiek dideliam. Interaktyvių priemonių pagalba čia vaikai susipažįsta su mito, padavimo, sakmės ir kitomis sąvokomis. Žaisdami žinių žaidimus, ieško atsakymų į klausimus apie senąsias lietuvių tradicijas, užkoduotais simboliais skaito maldas dievams, klausosi Švenčionių krašto sakmių įrašų, pažindinasi su gamta iš nuotraukų. Tuo tarpu suaugusieji turi puikią galimybę naudodamiesi interaktyviu žemėlapiu kurti asmeniškus maršrutus po Sirvėtos regioninio parko teritoriją arba konsultuotis su direkcijos specialistais ir kartu atrasti įdomiausias lankytinas vietas. Lankytojai visada supažindinami ir su Sirvėtos regioninio parko išskirtine verte – kalvotu Švenčionių aukštumos reljefu, kuriame išsibarstę kaimai, pavienės sodybos, piliakalniai, alkakalniai, unikalūs medžiai ir šaltiniai.

 

  • Aplankykite Šventos dvarvietėje pradedantį vingiuoti Mitologinį taką, kurio didžioji dalis Švenčionių aukštumos kalvelėmis ir raguvomis nuvingiuoja per Šventos mišką. Jei norite su mažaisiais keliauti savarankiškai, skirkite jiems užduotį – skaičiuoti Baltų dievų akmenines skulptūras, pasinaudoti informaciniuose stenduose esama informacija, tako kryptį sekti pagal medinių skulptūrėlių – paukščiukų snapus. Ir, žinoma, žingsniuojant mišku, mokykite pažinti augalus, medžius ar paukščius. Juk kiekvienas vadovėlio puslapis palaipsniui turi būti atrastas ir realybėje. Tik taip informacija atmintyje išliks ilgiau. Tako pabaigoje, gamtos apsuptyje, kartu su vaikais kviečiame šiuolaikiškai pramogauti – išbandyti lauko muzikos instrumentus bei pailsėti naujai sutvarkytoje erdvėje prie tvenkinio. Gamtos apsuptyje išgirsite ne tik daugybę skirtingų  miško garsų, bet ir patys kursite muziką, kurios švelnūs garsai aidės labai toli.

          

  • Žingsniuokite su atžalomis Šventos pėsčiųjų pažintiniu taku, kuris yra vakarinėje Sirvėtos regioninio parko dalyje, Šventos kraštovaizdžio draustinyje. Tako ilgis – apie 3  kilometrus. Eidami minėtu taku, vaikams skirkite užduotį – pasiekti tikslą – atrasti Ilgio ežero pakrantę, kuri yra pačioje tako pabaigoje. O eidami žymėtu miško taku, kartu su vaikais prisiminkite medžių rūšis, nes būtent šiame take rasite brandų eglyną,  baltalksnių bendriją, beržyną. Kelkite galvas aukštyn, vaikams skleiskite žinias apie medžio augimo sąlygas miške, miško brandą ar sudėtines medžio dalis. Medžiuose matysite daug inkilų. Vaikams užduokite įdomių, verčiančių mąstyti klausimų. Pavyzdžiui, ar augant medžiui, kasmet į viršų pakyla ir inkilas? Paaiškinkite, kad medis stiebiasi viršūne, storėja jo kamienas, o inkilas lieka ten pat. Kalbėkite ir apie inkilų valymą. Take pažymėtoje vietoje ieškokite meletos uokso ir pačios meletos. O jei turite tikslą vaikams paaiškinti, kas yra pilkapis, stabtelėkite vienoje iš pažintiniame take įrengtų stotelių su nedideliais informaciniais stendais. Skaitykite su vaikais ten pateiktą informaciją. Ir, galiausiai pasiekę tikslą – Ilgio ežerą, ilsėkitės tiesiog būdami gamtoje.

 

  • Apsilankykite prie Kačėniškės piliakalnio. Netoli Garnių kaimo, naujai įrengtu pažintiniu taku žingsniuokite ieškodami pelkėtų vietų. Tai bus dar viena galimybė vaikams susipažinti su pelkių paslaptimis. Pasakokite apie kitokią augaliją pelkynėse, kartu išsiaiškinkite aukštapelkės ir žemapelkės skirtumus. O šią užduotį jums padės įveikti take esantys stendai su tikslia informacija bei nuotraukomis. Ir, žinoma, pažadėkite vaikams, kad nužingsniavę 800 metrų mišku, kartu pasieksite tikslą – ypatingo dydžio ir grožio Kačėniškės piliakalnį, kuris jungiasi su Mergežeriu. Informaciniai stendai piliakalnio pakraštyje padės išsiaiškinti ir įdomią ežero pavadinimo kilmę.

 

  • Jeigu atsakingai tyrinėjote Lankytojų centre esančią ekspoziciją ir kartu su vaikais klausėtės sakmės apie Lino verdenę įrašo, būtų naudinga nukeliauti ir iki pačios Lino verdenės, esančios prie Sėtikio ežero. Ten nuvykę, kartu su atžalomis aptarkite, kuo gamtai, o ir žmogui naudingi šaltiniai, kodėl prie jų esantys dumbliai – ryškios spalvos, kokia augalija veši aplink vandenį. Lino verdenės šaltinis lankytojus žavi trimis krentančio vandens srovėmis, kurios teka per akmeninę sienelę. Erdvė aplik šaltinį – puiki uždara atokvėpio vieta su pavėsine, suoliukais, laužaviete, Sėtikio ežero lieptu. Ir vėl turite puikią galimybę tiesiog būti kartu bei ilsėtis gamtos apsuptyje.

          

  • Mažuosius taip pat neretai žavi medžiai senoliai. Toks yra ir Sirvėtos regioniniame parke. Tai Adamavo ąžuolas, augantis Adamavo kaime, buvusioje dvarvietėje. Esant šioje vietoje, vaikams naudinga papasakoti apie medžių ilgaamžiškumą ir jų išsaugojimo vertę. Šio ąžuolo kelios apatinės šakos yra išdžiūvusios, apmirusios. Tokios medžio dalys – neatskiriama sąsaja su jo branda. Skaičiuojantis daugiau  nei 600 metų, medis senolis yra pažeistas žaibo. Vaikai tą žymę gali surasti patys. Apeikite ir, žinoma, kartu apkabinkite medį milžiną. Priminkite ir seniausio Lietuvos ąžuolo vardą.

          

  • Bėlio ežero pakrantė vaikus traukte traukia dėl čia įrengtos vaikų žaidimų aikštelės. Tačiau besiilsint nuo aktyvių žaidimų, galima žingsniuoti iki netoliese, giliau miške esančio šaltinėlio ir pratęsti pokalbį apie šaltinių svarbą ežerams. Taip pat būnant prie Bėlio ežero, reikėtų atrasti ir čia pat esantį Bėlaitį, prie kurio galima apsistoti ir ilgesniam poilsiui gamtoje. Pramintais takeliais pabandykite tiesiog eiti ežerų pakrantėmis – atrasite tikrąjį gamtos grožį, iš toli regėsite salą.

     Manoma, kad per realų gamtos pažinimą randasi suvokimas, jog kiekvienas esame atsakingas už jos grožio išlaikymą ateičiai. Jei kažkas negeba prisidėti prie gamtos ir kultūros vertybių saugojimo, tai viliamasi, kad bent nenaikintų to, kas jau yra žmogaus sukurta ir netrikdytų tų vertybių tiesioginio  buvimo. Taigi jau mažiesiems turime įpiršti tą saugojimo suvokimą ir svarbą. O tai paprasčiausia daryti jiems parodant gamtos ir kultūros objektus iš arti. Lygiai tokiu pat principu visi gali susipažinti su pasirinkta saugoma teritorija ar net visu Lietuvos saugomų teritorijų tinklu. Kita galimybė šeimoms ar kitoms tikslinėms grupėms organizuoti švietėjišką veiklą – pagal poreikį įsigyti Sirvėtos regioninio parko direkcijos teikiamų paslaugų: ekskursiją, žygį, edukaciją, renginį, stovyklą. Dalis ekologinio švietimo veiklų gali būti organizuojamos Sirvėtos regioninio parko direkcijai priklausančioje modernioje Gamtos mokykloje. Tad kviečiame visus norinčius kartu su vaikais atrasti tai, kas dar neatrasta, pamatyti tai, kas nematyta ir išgirsti tai, kas negirdėta. Ir, žinoma, išmokti ir išmokyti saugoti tai, ką turime saugoti visi kartu.

Sirvėtos regioninio parko direkcija


Biudžetinė įstaiga
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Kodas 193372387

© 2021 Sirvėtos regioninio parko direkcija

Search